Osmaniye’nin Yerel Televizyon Kanalı ORT’nin Televizyon Haberi

 

UZMAN PSİKOLOG GÜZİDE TÜRKYILMAZ OSMANİYE’MİZDEYDİ

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Bilim ve Akıl Oyunları Kulübü Öğrenci Yaşam Merkezi’nde Uzman Psikolojik Danışman, Psikoterapist, Evlilik ve çift terapisti Uzman Psikolog Güzide Türkyılmaz’ın katılımıyla ‘Beni Benden Alan Aşk’ konulu program düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın başında kulüp öğrencileri Burhanettin Vakkasoğlu ve Bestami Çoşkuner’in birlikte düzenledikleri şiir dinletisi katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi.

OKÜ Bilim ve Akıl Oyunları Kulübü danışman hocası Araştırma Görevlisi Aykut Emniyet,’ Bilgiye ulaşmanın kolay ve fakat her şeyi bilmenin imkânsız olduğu bir çağda yaşıyoruz. Hâlihazırda, kıymetli bilim ve ilim insanlarının, Cahit Arf’ların, Aziz Sancar’ların yetiştiği çok bereketli toprakların üzerinde yaşamaktayız. Sabırla, vazgeçmeden, çok okuyarak, çok düşünerek ve geçmişi unutmadan yarınlara bakarak çok çalıştığımızda üretebileceğimiz değerin bir üst sınırı olmadığına inanıyorum. Gelecek parlaktır ve şüphesiz ki güneş, bilimi ve aklı kendisine temel alarak çalışanların üzerine doğacaktır. ‘diye konuştu.

Aşk, bir “ben” ile, bir “sen” arasındaki çok özel ve güçlü bir duygusal ilişki olduğunu ifade eden Uzman Psikolog Güzide Türkyılmaz, ‘Âşıklar terk edilmemek için; birbirinin gerçek aşkı olduğunu, doğru kişi olduğunu göstermek için çaba harcayarak yanılsamayı sürdürürler. Sevgilinin ilgi alanlarına yönelip, sevdiği şeyleri yapıyor. Oysaki Aşk; günümüzde vermek üzere değil, daha çok almak üzere yaşanan bir duygu oluyor. Kişi, sevgilinin ihtiyaçlarını karşılamak için değil, kendi duygusal ve ruhsal iyileşme ihtiyacı için ilişki yaşıyor. ‘diye konuştu.

Kendisi için aşk yaşanlarda geçen süre içerisinde içindeki yaralı çocuğun komutayı ele geçirdiğini söyleyen Türkyılmaz, Sevgilide sevilen ve öne çıkan kişilik özellikleri kişiyi kışkırtmaya başlıyor. Görmeyi azimle reddettikleri bütün o olumsuz kişilik özellikleri fark etmeye başlıyorlar. Artık sevgilinin şefkatli, akıllı, çekici ve eğlenceli olması o andan itibaren yetmemeye başlar. Daha az aşk sözcükleri, buluşmak için bahaneler üretme, daha az telefon görüşmeleri ve birlikte zaman geçirme azalır. Bunun nedeni Âşık olma nedeniniz olan özellikler, size tehlikeli görünmeye başladığıdır. ‘dedi.

Aşkın nasıl sürdürebileceğini de açıklayan Türkyılmaz, Duygularımızın daha çok farkına vararak, öfkelerinizi ve korkularınızı tanımlamaya çalışın. Çocukluk dönemlerimle ilgili bugün ne canlı? Ailenizdeki eski çatışmaları tekrar ediyor musunuz? “Bu duygularım geçmişte yaşadıklarımdan kaynaklanıyor olabilir mi?” Bazı özellikleri ve duyguları çevreme, ilişkilerime yansıtıyor olabilir miyim? Çocukluğumda bana ait kendilik kavramını kim ve ne şekillendirdi? Nasıl şekillendirdi? sorularını kendinize yöneltin ve sorunu karşınıza alıp ama yan yana gelip sorunu anlamaya ve çözmeye çalışın. ‘şeklinde konuştu.

Sunumunun ardından Uzman Psikolog Güzide Türkyılmaz’a günün anısına çiçeği Görevlisi Aykut Emniyet takdim etti. Program çiçek takdiminin ardından hediye çekilişleri ile sona erdi.

ALİ İMAT
HABER80 GAZETESİ