Güzide Türkyılmaz, Uzman Psikolojik Danışman

galeri (5)Uzm. Psk. Danışman TÜRKYILMAZ, ilk ve ortaöğretim yıllarını, doğum yeri olan Milas’ta tamamladı. 2001 yılında Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Lisans programından Bölüm 1.si ve Fakülte 2.si olarak mezun oldu.

Mezun olduğu yıl, Ankara Çubuk Lisesi’ne atanarak meslek hayatına başladı. Aktif ve yoğun çalışma hayatını seven TÜRKYILMAZ, 2002 yılında Çubuk RAM Kurucu Müdürlüğü teklif edildiğinde tereddüt etmeden kabul etti.

Çubuk RAM’da aktif bir şekilde idarecilik ve Özel Eğitim Danışmanlığı yaptığı yıllarda, “Sınav Kaygısıyla Başetme Becerileri”, “Özel Eğitim Gerektiren Bireyleri Tanıma ve Ailelerine Destek Eğitimi”, “Özel Eğitim Gerektiren Bireylere Uygulanan Eğitim Programı (BEP) Geliştirme”, “Leiter Zeka Ölçeği (2-18 yaş)”, “İletişim Becerileri”, “Eğitsel Tanılama Hizmetlerinin Geliştirilmesi”, “Aile Rehberliği Program Uygulama”, “Temel Kabiliyetler Testi (7-11 yaş)” eğitimlerini tamamladı.

2004 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden “Öfke İfade Düzeylerini Yordayan Bazı Değişkenler” konulu tez çalışmasını başarıyla sunarak yüksek lisansını tamamlayıp “Uzmanlık” ünvanını aldı.

TÜRKYILMAZ, aynı yıl devletten istifa ederek Ankara’da özel bir kolejde çalışmaya başladı. 6 yıl kolejde çocuk, ergen ve yetişkinlerle; Bireysel Psikolojik Danışma, Çocukla Psikolojik Danışma, Akademik Danışmanlık, Kurumsal Danışmanlık hizmetleri vererek, bireysel ve grup çalışmaları ve seminer çalışmalarını yoğun bir şekilde yürüttü. 2006 yılında “Yaratıcı Drama Eğitimini” tamamladı. 7 ay boyunca, Algı Psikodrama Merkezi’nde, çok keyifle katıldığı Psikodrama Yaşantı grubunda kendini daha iyi tanıdı, hayatın içinde baş etme gücünü nasıl artıracağını öğrendi ve kişisel gelişimi için önemli bir adım atmış oldu.

2009 yılında evlenerek açıktan atama başvurusu ile Tatvan RAM’a ataması yapıldı. Burada bir yıl psikolojik danışmanlık hizmeti verdikten sonra okul mevcudu 1200 kişi olan Tuğ İlkokuluna il içi tayin isteği ile atandı. Burada da bireysel ve grup danışmanlık hizmetlerini yürüttü.

2013 yılında Osmaniye’de hizmet vermeye başladı.

“Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini tamamlayarak “Psikoterapist” ünvanı almıştır. Depresyon, Panik Bozukluk, Obsesif Kompülsif Bozukluk, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Sosyal Anksiyete, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Sağlık Anksiyetesi, Somatizasyon Bozukluğu ile ilgili çalışmalarını başarıyla yürütmektedir.

“Dil ve Konuşma Terapisi” eğitimini tamamlamıştır. Gecikmiş Konuşma, Kekemelik, Artikülasyon Bozukluğu (seslerin yanlış çıkarılması ya da kelimelerin yanlış telaffuzu) yaşayan çocuk ve ergenlerle çalışmalarını sürdürmektedir.

“Deneyimsel Oyun Terapisi” eğitimini tamamlayarak,“Oyun Terapisti” ünvanı almıştır. Kaygılar, Korkular ve diğer Anksiyete Sorunları, Ailede, okulda vb iletişim sorunları, Çocukluk Depresyonu, Travmatik bir olayın ardından yaşanan sorunlar (Travma Sonrası Stres Bozukluğu), Dikkat Eksikliği ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), Öğrenme Güçlüğü, Çocuklarda Görülen Saldırganlık, Dürtüsellik / Impulsivite, Okuma ve Konuşma Bozuklukları, Özgüven Sorunları, Sosyal Gelişim Sorunları, Utangaçlık ve İçe Kapanıklık, Psikolojik Ağrılar, Çocukta Baş Ağrısı ve Karın Ağrıları, Boşanma Sonrası Adaptasyon Sorunları, Ailede kayıp ve yas yaşayan çocuklar, Evlat edinilmiş çocuklarda, bağlanma ve adaptasyon süreci, Mutizm, Cinsel istismar ve diğer istismar türlerine maruz kalmış çocuklarla çalışmakta ve çocukların hayatına dokunmanın, onların sağlığına kavuştuğunu görmenin mutluluğunu yaşamaktadır.

“Bebek ve Çocuklar için Gelişim Testleri”, “Disleksi (Öğrenme Güçlüğü) Eğitmenliği” eğitimlerini tamamlayarak çocukların gelişimini takip etmekte; ayrıca Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Öğrenme Güçlüğü konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

“Bebek ve Anne Psikolojisi”, “Çocuk Psikolojisi” konularındaki deneyimlerini; özellikle 2,5 ve 5,5 yaşında iki çocuk annesi olmasına borçlu olduğunu düşünmektedir.

15 yılı aşkın süredir alanında aktif bir şekilde hizmet veren, Uzm. Psikolojik Danışman Güzide TÜRKYILMAZ; çocuk, ergen ve yetişkinlerde Ruh Sağlığı Hizmetleri ve Psikolojik Hizmetler alanındaki çalışmalarını Osmaniye’ye de getirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.