Raufbey Mah. 9564 sok. Elizinn İş Merkezi Kat: 4 No:15 / OSMANİYE
Psikolojik destek almanın utanılacak bir şey olmadığı artık tüm dünyada, gelişmiş toplumlarca bilinmektedir. Pek çok başarılı kişinin ardında psikolojik danışmanlar vardır. Kişinin kendindeki eksiklikleri ya da kendisini zorlayan süreçleri bilip hareket etmeyi istemesi,son derece akıllıca bir seçimdir.

Kendini çözümlemek, çözümlemeyi istemek ve bu kararı alıp, kararın arkasında durmak ilk adımdır.
Psikolojik destek almak, tam tersi sağlıklı düşünebilen insanların ihtiyaç duyabileceği bir hizmettir. Sağlıklı olmak; sadece bedensel değil, duygu ve ruh dünyasının da sağlıklı olması demektir. Karşılaşılan zorlu yaşam olayları nedeniyle; duygu ve ruh dünyasında çıkmaz yollarla karşılaşmak, çaresiz hissetmek mümkündür.

Çözüm yolu ise; Psikoloji ya da Psikolojik Danışmanlık mezunu, tecrübeli, Psikoterapi eğitimi almış bir profesyonelden destek almaktır.
Psikoterapide gizlilik, karşılıklı uyulması gereken en önemli esastır. Terapist de, gerekli olduğunda, kendinden örnekler vererek özel bilgilerini danışanı ile paylaşır.

Profesyonel hizmet veren bir Psikolog/Psikolojik Danışman, danışanının bilgi ve onayı olmadan; terapide konuşulan, paylaşılan bilgileri üçüncü şahıslara (bu kişi danışanın annesi, babası, kardeşi, eşi bile olsa) aktarmaz, katıldığı sosyal ortamlarda bu konulardan bahsetmez.
Psikoterapi sürecini, denizciliğe benzetebiliriz. Hayat, denize; kişinin özel yaşamı, gemiye; kişi, kaptana; terapist ise kılavuz kaptana benzetilebilir. Kişi kendi hayat gemisini kullanmakla yükümlüdür; çünkü kaptan odur ve sorumluluk ona aittir. Ancak gemisini kullandığı alanda başka gemiler ve hayat denizinde fırtınalar, girdaplar ve su altında göremeyeceği engeller olabilir. Burada devreye kılavuz kaptan yardımı yani terapist girer. Kişinin hayat denizinde gemisini minimum risklerle güvenli denizlere ulaştırmasında kılavuzluk yapar.

Özellikle bu yönüyle, hayat dümenine yeni geçmiş olan çocuk ve gençlerde uygulanan terapiler, hayat denizinde dümeni doğru yerlere çevirmek adına, büyük öneme haizdir.
Hayır, ilaç yazmaz. İlaç tedavisi ihtiyacı olan danışanını psikiyatriste yönlendirir ve iş birliği yapar.

İlaç tedavisi, gerektiğinde kişinin var olan sorunla başa çıkmasında psikoterapiye destek verebilir. Ancak bilinmesi gerekir ki; ilaç tedavisi, kişinin var olan problemini iyileştirse de, sorunu tamamen ortadan kaldırmayabilir. Kişinin ilaç tedavisini bıraktıktan sonra tekrar aynı problemi yaşamaya başlaması muhtemeldir.
Psikolog tanıdığı kişilere terapi uygulamaz. Profesyonel ve sağlıklı bir danışmanlık ya da terapi süreci için mesleki etik kurallar çerçevesinde arada sadece terapist ve danışan ilişkisi bulunmalıdır. Bununla birlikte danışanlarıyla seanslar dışında görüşmez, arkadaşlık etmez.
Psikoterapi; bir arkadaşla sohbet etmek, dertleşmek, anlatıp rahatlayıp gitmek değildir. Sorunların altında yatan nedenlere odaklanarak farkındalık kazandıran, ideal çözümleri danışanın kendisinin bulduğu, gerçek iyileşmenin sağlandığı bir süreçtir.

Bunun için öncelikle danışanın şimdiki sorunlarını, geçmiş yaşantılarını terapistin anlayabilmesi ve danışana özel bir terapi programı uygulanması için; değerlendirme görüşmeleri yapılır ve bazı ölçekler uygulanır. Ardından müdahale görüşmeleri ile terapi odasında farkındalık kazanılarak, gerçek yaşamda uygulanmak üzere davranış ödevleri verilir. Danışan, bunları ne kadar önemser ve uygulamaya geçerse o kadar çabuk ilerler.

Psikoterapi, kişinin kendini tanıdığı ve çözümlerine ulaşabilmede gerekli psikolojik zeminin oluşturulmaya çalışıldığı bir ortaklıktır.